AKP’li Canikli: Muhalefet kazanırsa ‘Cumhuriyeti’ ve ‘Ulus Devleti’ tarihe karışır

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, sosyal medya hesabından paylaşımlar yaparak CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Millet İttifakı hakkında bir takım iddialarda bulundu.

Canikli, “Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere 7’li masa etrafındaki genel başkanlar, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartına Türkiye tarafından uygulanan şerhi kaldıracaklarını ve özerklik şartını uygulayacaklarını açıklamaktadırlar”dedi.

“TÜRKİYE’NİN ULUS DEVLET YAPISI ORTADAN KALKAR, TBMM’NİN YETKİLERİ SINIRLANIR”

Canikli, böylece idari ve mali özerklik siyasi özerkliğin alt yapısının oluşturulacağı tespitini yaparak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Avrupa özerklik şartının kabul edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üniter (ulus devlet) yapısının ortadan kaldırılması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetkisinin yerel yönetimlerin bulunduğu topraklar için sınırlandırılması anlamına gelmektedir.”

Canikli, “7’li masanın mutabakat metninde yer alan taahhüt ve hedefler gerçekleşirse, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ‘Cumhuriyeti’ ve ‘Ulus Devleti’ tarihe karışır”ifadesini kullandı.

“PARA BASMA YETKİSİ TCMB’DEN ALINIR”

IMF ve benzeri Kuruluşlardan yüklü miktarda kredi alınmasının beraberinde önemli düzenlemeleri getireceğini belirten Canikli, IMF ile stand-by imzalanması durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın etkisiz hale geleceğini öne sürdü.

Canikli, “7’li masanın ekonomik programının uygulanması halinde devletin hükümranlık yetkisinin sembolü olan para basma yetkisi fiilen TCMB’den alınıp, kısa vadeli sıcak para hareketleri yoluyla küresel sermayeye aktarılacaktır” iddiasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*