Betona su kattılar, itiraz eden mühendisi dövdüler…

Uşak’ta yapı denetim mühendisi numune aldıktan sonra gözü önünde betona su katıldı. İtiraz eden mühendis ve yanındaki stajyeri, inşaatın kalıp ustaları tarafından dövüldü. Duruma tepki gösteren Uşak İnşaat Mühendisleri Odası sorumluların cezalandırılmasını istedi.

1 Mart günü Kemalöz Mahallesi’nde 4 katlı bir konut inşaatında yaşanan olayda, yapı denetim firması kontrol mühendisi Y.Y. yanındaki stajyer A.A. ile birlikte inşaat sahasına girerek beton dökümü sırasında ilk mikserden numune aldı.

Fakat numune alımından sonra beton mikserine su katıldığını fark ederek çalışanları uyardı. Denetleme için bulunduklarını ve betona su katılma işleminin kendilerine söylenmesi gerektiğini hatırlatan kontrol mühendisi betondan bir kez daha numune aldı.

KALIP USTALARI MÜHENDİS VE STAJYERİ DÖVDÜ İDDİASI

Aynı şantiyede ikinci mikserin beton dökümü sırasında yine betona su katıldığını gören kontrol mühendisi, yüksek makine gürültüsü nedeniyle el işaretleri ile durumu kalıp ustalarına anlatmaya çalıştı.

Kalıp ustaları mühendisi binanın üst katlarına çağırdı. Stajyer ve mühendis binaya çıkmaya çalışırken merdivenlerde inşaatın kalıpçılarının saldırısına uğradı. Dövülen mühendis ve stajyer darp raporu alarak, inşaat ustalarından şikâyetçi oldu.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre;betona su katılmasının içinde bulunulan şartlar altında beton dayanıklılığını yüzde 50’ye düşürebileceğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi Başkanı Ümit Alp, “Su katılmasının kötü yanı mukavemeti düşürür. Alınan numunelerde beton mukavemeti düzenli çıkarsa bir yaptırımı yok ancak düzensiz çıkarsa karot örneği alınacak. O da yetersiz çıkarsa bina yıkılabilir” ifadelerini kullandı.

“BU İNSANLIK DIŞI SALDIRI İLK DEĞİL”

Uşaklı mühendisler kent meydanında toplanarak meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı. Grup adına konuşan Alp “Bir daha felaketler yaşanmasın, insanlarımız hayatlarını kaybetmesin diye mücadele eden bir mühendis ve stajyer kardeşimiz tekme tokat dövülerek feci şekilde darp edildi.

Meslektaşımızın ve stajyer kardeşimizin tek suçu, güvenli bir bina yapılması için beton kalitesinden ödün vermemek adına beton harcı içerisine sonradan su ilavesini engellemeye çalışmalarıdır. Ne yazık ki bu insanlık dışı saldırı ilk değildir. Yapı denetim firması çalışanları, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle her zaman karşı karşıya kalmaktadırlar” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*