Depremzedelerin elektrik ve doğalgaz borçları silindi

Konutu veya işyeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı hale gelen depremzedelerin 6 Şubat’a kadar olan elektrik ve doğalgaz borçları silinecek. Depremzedelerin 6 Şubat’a kadar olan fatura borçlarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan karşılanmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Kararı ile ayrıca Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’nın tamamıyla Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde elektrik ve doğalgaz abonelerinin 6 Şubat’tan sonraki faturalarının ödemesi, 31 Mayıs’a kadar ertelendi. Bu faturalar haziran ayından itibaren gecikme zammı olmaksızın altı ayda eşit taksitlerle ödenecek.

Fatih Dönmez

BÖLGEYE 4 MİLYARLIK ENERJİ DESTEĞİ VERİLDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuyla ilgili detaylı açıklama yaptı. Depremde evi yıkılan ya da hasarlı olan yurttaşlara, elektrik ve doğalgaz için 4.08 milyar liralık doğrudan destek sağlandığını duyuran Fatih Dönmez, bölgedeki vatandaşların depremden önceki ödenmemiş tüm elektrik ve doğalgaz faturalarının da silindiğinin altını çizdi. Dönmez, “Elektrikte 3.13 milyar lira, doğal gazda 953 milyon lira olmak üzere doğrudan destek tutarı 4.08 milyar lirayı buldu” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, sosyal hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:“Adıyaman, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ın tamamıyla Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki depremde zarar görmeyen yüksek tüketimli sanayi ve ticarethane aboneleri haricinde tahakkuk ve tahsilatlar da 31 Mayıs’a kadar ertelendi. Haziran’dan itibaren tanzim edilecek faturalar faiz uygulanmadan 6 eşit taksite bölünecek. Hem deprem bölgesinde hem de deprem bölgesi dışında yaşayan vatandaşlarımıza her türlü desteğimiz sürecek. Birlik, beraberlik ve dayanışmayla yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*