Acıyı Karşılaştırma Vakti mi? Eski Bakanın Hastane Saldırısı Sonrası Yorumu Tepki Topladı

İsrail, Gazze’de hastane bombalarken, dünya kamuoyu ayaklandı. Görüntüleri yılların habercileri dahi gözyaşlarıyla yorumladı. İnsanlığın kara günlerinden olan bu saldırıda çocukların görüntüleri vicdanı olan herkesi ağlatacak cinstendi. Ancak böyle bir günde öyle bir yorum yapıldı ki ‘şimdi bunun vakti, yeri mi?’ dedirtti.

İsrail ve Hamas güçleri arasında olan masum ve sivil insanlara oluyor. Çocukların ve masumların öldüğü hiçbir davanın haklı olmadığı dünyada acı artık online yaşanıyor ve 21. yüzyılda teknolojik gelişmişliğe “insanlık” ve “vicdan” erişemiyor.

Bu ortamda vicdanları yaralayan başka söylemler de oluyor.

Rüşdü Saraçoğlu, eski IMF ekonomisti, Merkez Bankası Başkanı, Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yapan bir isim. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanlarından Şükrü Saraçoğlu’nun torunu.

Şükrü Saraçoğlu’nun, tarihe geçen icraatlarından biri “Varlık Vergisi”dir.

Bu da 11 Kasım 1942 tarih ve 4305 sayılı kanunla konulan ‘olağanüstü servet vergisi’ olurken, resmi gerekçesi, ‘olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek kârlılığı vergilemek’ olarak dile getirilen uygulama, gayrimüslimlerin yüksek vergileri maruz kalmasına neden olmuştur. 

Belirlenen yüksek oranlardaki vergi borçlarını 1 ay içinde ödemeyenler de Erzurum Aşkale’deki çalışma kamplarına yollanarak çeşitli işlerde çalıştırılmışlardı.

Bu ortamda Rüşdü Saraçoğlu ise öyle bir karşılaştırma yaptı ki eski de olsa bir siyasetçinin bu karşılaştırması yine içimizi acıttı. Kadın cinayetleri ülkemizin kanseri gibi olsa da ikisi de çok acı olan olaylar için yazılanlar çok zamansız ve talihsizdi.

‘Gazze’de öldürülenlere gösterilen ilginin yarısını ülkemizde öldürülen kadınlara göstersek, adam olmanın ilk adımını atmış oluruz’ ifadeleri belli ki spesifik kitleleri hedefliyordu ancak dedik ya yeri ve vakti olmayınca acı karşılaştırmasına dönüşmüştü ve bu da tepki çekti.

İkisinin de acı olaylar olduğu, ikisinde de masumların yanında olmak gerektiği söylenirken,

Yakışmayacak söylemler olduğunu düşünenler oldu.

Yorumlarla sizi yorumsuz bir şekilde baş başa bırakalım.

?

?

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir