AKP İçinden Son Dakika Emekliye Zam Kulisleri

Ankara kulislerini iyi koklayan gazeteci Nuray Babacan, hükümetin emeklilelere zam planını yazdı.
AKP ile ekonomi yönetiminin emekliye zamda anlaşamadığını savunan Babacan, “Hükümet yeni yılın ilk sınavına hazırlanıyor” dedi.

Babacan’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“Emekli maaşları için yüzde 50’lik zam beklentisi bile umut olmaktan çıktı. Bu bile çok sayıda emeklinin maaşının asgari ücretin altında kalması anlamına gelecek.

Yüzde 50 artışla en düşük emekli maaşı 11 bin 500 lira olacak. Yıllarca asgari ücretten en az iki kat fazla maaş alan emeklilerin düşürüldüğü durum, yerel seçim öncesinde AKP’de sancıya neden oldu.

EKONOMİ YÖNETİMİ FARKLI GÖRÜŞTE

Ekonomi yönetiminde, emeklilere yüzde 36’ın üzerine yüzde 4 refah payı verilerek toplamda yüzde 40’lık zam yapılması görüşü ağırlıklı.

Ancak AKP’liler, Şimşek gibi düşünmüyorlar.

3 Ocak’ta açıklanacak yıllık enflasyon rakamlarından sonra, SGK ve Bağkur emeklilerine son altı aylık enflasyon oranında yapılacak zammın yetersiz kalacağı görüşü hakim. Hayatın gerçeklerinden çok yerel seçim planları nedeniyle de olsa bir çaba var. Parti kurmayları, memur ve memur emeklisine yüzde 50 zam yapılırken, diğer emeklilere bu oranın altında zam verme olasılığına itiraz ediyorlar. Partideki beklenti, yüzde 49,5’dan az değil. İlave artışın Meclis’te yasayla hal edileceği söyleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir