BM: İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 40’ı çocuk

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, New York’taki BM Genel Merkezi’nde, Filistinli çocuklarla ilgili Genel Kurula sunduğu rapor hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

“5 BİN 700 ÖLÜM”

Albanese, “İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik aralıksız bombardımanı şimdiden, tahminen (İsraillilerin kayıplarından) beş kat fazla, 5 bin 700 kişinin ölümüne neden oldu ve bunların yüzde 40’ı çocuktu. Neler olduğunun farkında mıyız? 15 bin de ağır yaralı var” diye konuştu.

1,6 MİLYON FİLİSTİNLİ YERİNDEN EDİLDİ

BM Özel Raportörü, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların yeniden başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 1,6 milyon Filistinlinin yerinden edildiğini, bu kişilerin su, yiyecek, elektrik ve ilaca erişiminin olmadığını belirtti.

“TRAVMA VE YIKIM TARİF EDİLEMEZ”

Albanese, “Travma ve yıkım tarif edilemez. Gazze halkının şu anda içinde bulunduğu cehennem, hepimiz için, tüm BM üyesi ülkeler üzerinde, özellikle de bunu durdurma gücüne sahip olan ve bunu yapmayanlar için bir lekedir” ifadelerini kullandı.

“HAYATIMIN EN KÖTÜ GECESİ”

BM Filistin Özel Raportörü Albanese, İsrail’in dün gerçekleştirdiği bombardıman neticesinde “Filistin halkının tarihinin en ölümcül günlerinden birini” yaşadığını söyledi.

Albanese, “Rafalı bir çocuk, bu sabah bana, dün gecenin hayatının en kötü gecesi olduğunu, onun bulunduğu bölgede yüzlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi” dedi.

“İsrail’in Gazze halkına karşı başlattığı, öfkenin yol açtığı şiddeti kınıyorum” diyen Albanese, “Hamas’ın ve muhtemelen diğerlerinin yaptıklarından dolayı” bölgedeki Filistinlilerin hepsinin cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

ÇOCUKLARIN DURUMU

BM Özel Raportörü Albanese, “Raporum, İsrailli yerleşimci sömürgeci işgalinin, işgal altındaki Filistin topraklarındaki çocuklar üzerinde nesiller boyu etkisine, güvenli ve onurlu bir şekilde yaşama hakkından geriye kalanlara odaklandı” ifadelerini kullandı.

Albanese, 2008’den 7 Ekim’e kadar, İsrail saldırıları sonucu 1534 Filistinli çocuğun öldürüldüğünü, 32 bin 175’inin de yaralandığını, aynı zaman diliminde karşı saldırılarda ise sadece 25 İsrailli çocuğun hayatını kaybettiğini ve 524’ünün yaralandığını belirtti.

Francesca Albanese ayrıca, 2000 yılından bu yana 13 bin Filistinli çocuğun İsrail güçleri tarafından tutuklandığını, sorguya çekildiğini ve acımasızca gözaltına alındığını kaydetti.

“BİZ DAHA MI AZ DEĞERLİYİZ?”

Filistinli çocukların kendisine, “Biz neden daha az insanız? Daha mı az değerliyiz?” diye sorduklarını dile getiren Albanese, şunları kaydetti:

“Geçenlerde İsrailli bir işgal teğmeni, teröristleri ortadan kaldırmayı amaçlayan operasyonlar sırasında tesadüfen öldürülen Filistinli çocukların sayısının önemsiz olduğunu söyledi. Filistinli çocukların ve ebeveynlerini terörist olarak tasvir eden ve İsrail’de canlı kalkanların çok sık görüldüğünü iddia eden bir açıklamasını da hatırlamamız gerekiyor.”

GAZZE’DEKİ NÜFUSUN YÜZDE 70’İ YERİNDEN EDİLDİ

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, İsrail saldırıları nedeniyle yerinden edilenlerin bölgedeki nüfusun yüzde 70’ini oluşturduğunu ve bu kişilerin ağır insani şartlar altında yaşadığını kaydetti.

“Yerinden edilenler, okullar, kiliseler, hastaneler ve sağlık merkezlerinden oluşan 223 barınma merkezine dağıldı” diyen Maruf, barınma merkezlerindeki Filistinlilerin en temel ihtiyaçlardan bile yoksun olduğunu ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir