Düden Çayı’nda alarm

Düden Çayı, Antalya’da iki büyük karstik su kaynağı Kırkgöz ve Pınarbaşı ile beslenip Bıyıklı Düden’i içinde kaybolup yer altında 14 kilometre devam edip Varsak Düdeni’nde ortaya çıkıyor. Çay, buradan tekrar yer altına girip 15 metreden dökülen Yukarı Düden Şelalesi’nin de olduğu alandan yüzeye geliyor. Kepez ve Muratpaşa ilçeleri üzerinden devam eden çay, Karpuzkaldıran bölgesinde 40 metre yükseklikteki Aşağı Düden Şelalesi ile Akdeniz’e dökülüyor.

ÜÇ YIL ÖNCE BİNLERCE BALIK ÖLDÜ

2021 yılında Düden Çayı’nın Yukarı Düden Şelalesi bölgesinde kötü koku ve köpüklenme yaşandı, binlerce balık öldü. İncelemede, çaya kimyasal atık karıştığı belirlendi. Düden Çayı’nda 1 yıl sonra yine kötü koku ve bulanıklık görüldü. Bu süreçte 22 işletmeye 5 milyon 511 bin 284 TL idari para cezası kesildi.

Bu sene de benzer köpüklenme yaşandı. Çay ve şelalenin denize döküldüğü alanda, yoğun köpüklenme oluştu. Yukarı Düden Şelalesi’nden başlayan köpüklenmenin denizin döküldüğü alanda sürdüğü görüldü. 

“BU KEZ KÖTÜ KOKU YOK”

Balık restoranı bulunan Miraç Karaçal, “Geçen hafta sudan yoğun şekilde köpük geldi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerini aradık. Ekipler ertesi gün gelip inceleme yaptı ve alınan numuneler incelenmek üzere götürüldü. Sonucuyla ilgili şu an bilgimiz yok. Daha önce kanal boyunca halı fabrikaları vardı. Atık su bağlantısı olmayanların bu bağlantıları ASAT tarafından yapılmıştı ancak kapalı olanlar sonradan açılmış olabilir veya başka bir işletmeden kaynaklanıyor olabilir. Bu kez kötü koku yok sadece yoğun köpüklenme var” dedi. 

“DOĞA BÜTÜN KİRLİLİĞİNİ DENİZE KUSUYOR GİBİ”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Antalya’nın en çok ziyaret edilen, denize dökülen tek şelalesi, Antalya’nın göz bebeği. Her gün oraya yanaşan yüzlerce turist, bu manzarayla karşı karşıya kalıyor. Doğa bütün kirliliğini denize kusuyor gibi. Mavi bayrakları plajları ve kalitesiyle övünen Antalya’nın bu rahatsız edici duruma bir an önce çözüm bulması gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir