Efsane oyun “Küheylan” yeni sezonu 10 Ekim’de açıyor!

T24 Kültür-Sanat

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı ile sahnelenen efsane oyun “Küheylan”, ikinci sezonuyla seyircinin karşısına çıkacak. Sahnelendiği günden bu yana kapalı gişe devam eden “Küheylan” görkemli prodüksiyonu, çarpıcı hikayesi, etkileyici kostüm ve maske tasarımlarıyla 10 Ekim’de İstanbul Zorlu PSM’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, 1970’li yıllarda Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sahnelenen ve sinema uyarlaması ile de ilgi uyandıran “Küheylan”ın başrollerinde; Kerem Alışık (Martin Dysart), Emir Özden (Alan), Hatice Aslan (Dora), Devrim Nas (Frank), Açelya Devrim Yılhan (Hesther), Gizem Katmer (Jill), Dilara Ük (Hemşire), Bertan Dirikolu (Dalton), Sercan Batık (Atlı) ve Oğuzhan Keskin (Maya) yer alıyor.


Kerem Alışık

Oyunda psikiyatrist Martin Dysart karakterini canlandıran Kerem Alışık, seyirciyle Küheylan sahnesinden buluşmayı heyecanla beklediğini dile getirirken, oyunla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Küheylan yenilikçi ve cesur bir oyun. İnsanın kendisiyle yüzleştiği birçok soru soruyor, sordurtuyor. Psikoloji ‘Senin bir başka insanla karşılaşmanın mutlaka bir nedeni vardır. Ya sen onun hayatını değiştirmek için gelmişsindir ya da o senin’ der. Oyun, toplum normları adına bireyin tutkusunun söndürülüp söndürülmemesini tartışmaya açıyor.”

Barış Erdenk’in rejisi ile sahnelenen oyunun biletlerine Biletix ve Passo’dan ulaşılabiliyor.


Emir Özden

Küheylan Oyun Tarihleri

10 Ekim 2023, Salı – Zorlu PSM Platinum Sahnesi
22 Ekim 2023, Pazar – Zorlu PSM Platinum Sahnesi
23 Ekim 2023, Pazartesi – Zorlu PSM Platinum Sahnesi
31 Ekim 2023, Salı – Zorlu PSM Platinum Sahnesi
18 Kasım 2023, Cumartesi – Ankara MEB Şura Salonu
20 Kasım 2023, Pazartesi – Konya Selçuklu Anadolu Oditoryum

Oyunun konusu

Psikiyatrist Dr. Dysart arkadaşı olan yargıcın ricası üzerine 17 yaşındaki Alan’ın tedavisini istemese de üzerine alır. Alan, hafta sonları çalıştığı yerde demir bir çubukla sekiz atın gözünü kör etmiştir. Anne babasına göre atlara çocukluğundan beri hayran olan Alan’ın yaptığı akıl almaz bir vahşettir. Hastaneye yatırılan Alan’ın vakası Dysart’ın kariyerinde de hayatında da bir dönüm noktası olacaktır. Dysart, Alan’ı bu vahşi eylemi yapmaya iten sebepleri bir dedektif gibi açığa çıkartırken istemese de mesleğinin faydasını ve zararlarını sorgulamaya başlar. Tedavi ilerledikçe Dysart’ın mesleğinin değil bizzat hayatının temelleri de sarsılmaya başlar. Alan’la her konuştuğunda kendinden ve zihnindeki sorulardan kaçmakta zorlandığını fark eden Dr. Dysart, normal olan ve olmayan, siyasi ve dini baskı gibi kavramların tümünü yeniden düşünmek zorunda kalacaktır. Doktorun kendine sorduğu en önemli soru ise oldukça can alıcıdır: Kendisinin hiç sahip olmadığı bir tutkuya sahip olan bu genci iyileştirirse Alan hala Alan olabilecek midir? Yoksa tutku duyamayan biri, boş bir kabuktan mı ibarettir?

Künye

Oyuncu Kadrosu:

Kerem Alışık : Martin Dysart
Emir Özden : Alan Strang
Hatice Aslan: Dora Strang
Devrim Nas : Frank Strang
Açelya Devrim Yılhan: Hesther Salomon
Gizem Katmer : Jill Mason
Dilara Ük : Hemşire
Bertan Dirikolu : Dalton
Sercan Batık : Genç Bir Atlı
Oğuzhan Keskin : Maya

Yapımcılar : Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu Ve Pıu Entertainment
Yazan : Peter Shaffer
Çeviren : Sevgi Sanlı
Yöneten : Barış Erdenk
Dekor Tasarım : Merve Yörük
Işık Tasarım : Cem Yılmazer
Müzik : Gürkan Çakıcı
Kostüm Tasarım : Gül Sağer
Hareket Düzeni : Sibel Erdenk
Dramaturg : Irmak Bahçeci
Fotoğraflar : Levent Özdemir
Asistanlar : Büşra Tezcan – Aral Çolak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir