Ege Üniversitesinden Tıp Eğitimine Yeni bir Soluk

Türkiye’ye ve dünyaya alanında saygın hekimler kazandıran Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF), kalite odaklı eğitimi ile  öğrencilerin tercihleri arasında ilk sırada yer alıyor. Şubat 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıp-Bilim Doktorası Bütünleşik Programı Yönetmeliği” kapsamında kolları sıvayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Döneminde, bu programa ilk öğrencilerini kabul etti. Programa kayıtlanan ilk öğrenciler olan Umay Aslan ve Aslı Beril Ateş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, Doç. Dr. Samim Özen ve Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil ile birlikte Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret etti.

Genç öğrencileri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Hem teorik eğitimde hem de uygulamada öğrencilerine geniş imkânlar sunan Tıp Fakültemiz, eğitimde akredite edilerek kalitesi tescillenmiş bir kurum olma özelliği taşıyor. Umay Aslan ve Aslı Beril Ateş ‘Tıp-Bilim Doktorası Bütünleşik Programı Yönetmeliği’ kapsamındaki doktora programına kabul edilen ilk öğrencilerimiz, kendilerine nazik ziyaretleri için teşekkür ediyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

“Hem tıp doktoru hem de bilim doktoru unvanına sahip olacaklar”

Program hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, sağlık başta olmak üzere ilgi duydukları araştırma alanlarında sınırlı sayıda öğrenciye, tıp eğitimi yanı sıra yapılandırılmış bir doktora eğitimi verilip araştırma ortamı sağlanması ile bilime katkı koyabilecek ve bağımsız çalışmalar yürütecek nitelikte bilim insanı yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu eğitim programının dünyada ve Türkiye’de benzer örnekleri olsa da Ege Üniversitesinin Sağlık, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitülerinden farklı alanlarda doktora eğitimi yapılabilmesine imkan vermesi ile bu anlamda bir ilktir. Bu eğitim programının dünyaca tanınır bilim insanları yetiştirilmesi konusunda Üniversitemiz ve Fakültemize katkıda bulunacağını düşünüyoruz” dedi.

“Programa seçkin öğrenciler katılabiliyor”

Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil ise, “Fakülte öğrencilerimizin program ile ilgili farkındalığı, bilgi düzeyi, programa katılma konularındaki motivasyonları ve doktora yapabilecekleri programları hakkında anketler yapılmış, öğrencilerimizin doktora yapmak istedikleri alanların seçimi sürecine dâhil olmuşlardır. Bu 8 yıla uzamış programı bitiren öğrencilerimiz, hem tıp doktoru hem de bilim doktoru unvanını bir arada alabileceklerdir. Programa kayıtlanabilecek öğrencilerde; Tıp Fakültesi öğrencilerimizin Üniversite Yerleştirme Sınavında ilk 5 bin içinde yer alması, Tıp 1’inci ve 2’nci sınıf ders ortalamasının 75 puan ve üzeri olması, yabancı dil ve Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş (ALES) sınavlarından en az 80 puan alması ve mülakat sınavından başarılı olması kriterleri aranıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir