İngiltere’de yüzen hapishaneye karşı insan zinciri

İngiltere’de sivil toplum kuruluşlarının ‘yüzen hapishane’ olarak nitelediği Bibby Stockholm önünde insan zinciri oluşturuldu. İnsan hakları savunucuları, mültecileri Dorset kıyısında kalacakları Bibby Stockholm gemisine götürecek otobüsün etrafını sararak hareket etmesini engelledi.

Londra’da bir otelde kalan mültecileri Bibby Stockholm gemisine götürmek üzere tahsis edilen otobüsün etrafını saran protestocular, mültecilerin gönderilmesini engelleme girişiminde bulundu. Çok sayıda gösterici, mülteciler araca götürülmeden önce otobüsün hareket etmesini engellemek için etrafını kuşattı ve otobüsün altına bisikletler yerleştirdi.

EYLEMCİLER GÖZALTINA ALINDI

İngiliz polisi, yerel saatle 12.30 (TSİ 14.30) civarında otobüs ile etrafında oturan protestocuların arasına girmeye çalıştı. Polis, olay yerinde yaklaşık 1 saat protestocularla görüşerek gözaltına alınabilecekleri uyarısında bulundu. Polis, daha sonra çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, X hesabından yaptığı paylaşımda, ‘mültecileri otellerde barındırmanın İngiliz vergi mükelleflerine her gün milyonlarca sterline mal olduğunu’ söyledi. Cleverly, “Sosyal medya için poz veren bu küçük öğrenci grubunun bizi İngiliz halkı için doğru olanı yapmaktan alıkoymasına izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Peckham bölgesindeki bir otelde konaklayan en az 8 mülteciye bir hafta önce Dorset’teki Bibby Stockholm gemisine yerleştirilmek üzere bu sabah otobüsle alınacakları söylenmişti.

1 MÜLTECİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Geçen yıl gemide bulunan bir kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle kendilerini bekleyen koşullardan korktuklarını dile getiren bazı mülteciler, gemide konaklamak istemediklerini belirtmişti.

Ülkenin güneyindeki Portland Limanı’nda demirli gemiye 39 kişiden oluşan ilk göçmen grubu 7 Ağustos 2023’te gelmeye başlamıştı. İlk etapta 50 mültecinin yerleştirilmesi planlanan gemi, 11 Ağustos’ta içme suyu sisteminde bulunan lejyonella bakterisi nedeniyle boşaltılmıştı. Bibby Stockholm gemisine 18-65 yaş erkek sığınmacıların yerleştirileceği açıklanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir